Karışım Gaz Dalışı

50 Metrenin altına yaptığımız dalışlara kısaca Teknik Derin Dalış diyoruz.Bu dalışları herkesin alması gerekli kaçınılmaz bir dalış olarak öngörmüyoruz. Eğitimi birkaç aşamadan oluşur ve çoklu gaz karışımlarının kullanılması öğretilir.Bu zorlu, dikkat isteyen bir süreçtir.Ve dalış disiplininde asla indiğin derinlik söylenerek övünülmez. Bu etik ve doğru bir davranış değildir.

İşimin geregi derinlere inmem gerekiyordu. Atılay Denizaltısı, Midilli Savaş gemisi ve benzer derinliklerde yeralan batıkları karışım gaz dalışları yaparak görüntüledik.Bu nedenle Dalış eşlerim arasında en sevdiğim ürüler Suunto D9Tx ve Hel02 oldu.

Suunto’ya ait dalış bilgisayarlarını dalış güvenliğini ön planda tutmaları ve özellikle sürekli geliştirdikleri algoritmaları nedeniyle hep sevmişimdir. Bu yüzden kaybettiğim Suunto D9’un üzüntüsünü onun yerini alan Suunto D9 Tx’imi koluma taktığımda hızla üzerimden attım. D9’a alışık olmama rağmen D9 Tx’in tüm özelliklerini öğrenmek için beraberinde gelen kullanım kılavuzunu ilk sayfasından son sayfasına kadar dikkatle inceledikten sonra tavsiye edildiği gibi kullanıma ait videoları da yakın bir arkadaşımla izledim ve D9 Tx aileden biri oldu.

.

Suunto D9 Tx’in 2012 Reddot tasarım ödülüne sahip olduğunu konu ile ilgilenen herkesin bildiğini sanıyorum. Durum böyle olmasına rağmen bazı tanıdıklarım ilk bakışta ekranın küçük olduğunu öne sürdüler ancak onlara hem su altında hem de su üstünde ekranın nasıl bilgi aktardığını gösterdiğimde bu eleştirilerinden hemen vazgeçtiler. D9Tx bir daıcı için gereken tüm bilgi ve menülere hatta ihtiyacınız olandan fazlasına da sahip ancak bunlara erişmek için benim yaptığımı yapmanızı ve kullanım kılavuzunu ve Suunto web sitesinden erişilen kullanım videolarını dikkatlice izlemenizi salık veririm.

Derin mavi’de 45°’ye kadar eğilse bile şaşmayan pusulası ve isteğime göre kişiselleştirdiğim menülerinin sağladığı dalış konforu sayesinde işime odaklanmamı sağlaması D9 Tx’i en sevdiğim ve güvendiğim dalış eşim haline getirdi.

Özellikle işim gereği yapmam gereken derin dalışlarda kullanılması gereken helyum-oksijen karışımları söz konusu olduğunda, aldığım eğitim ve sahip olduğum bilgi ve becerilerin 8 karışıma kadar destek veren bu mükemmel dalış eşi tarafından onaylanması da bu dalışları çok daha keyifli ve güvenli olarak yapmamı sağlıyor.

D9 Tx’in geri kalan özelliklerini de burada sıralamaya kalkarsam sanırım Suunto’dan reklam ücreti bile alabilirim.Unutmayın D9 Tx saat formunda pusula, helyum-oksijen karışım dalışları, nitrox ve standart hava karışımı için dalış programlayabilen ve diğer standart yada gelişmiş tüm dalış fonksiyonlarının bir arada taşıyan benim bildiğim ilk ürün.

Derin maviliklerde nice keyifli ve güvenli dalışlar dileğiyle.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın