Hakkında

          Sualtı Sporlarına 1986 yılında Cankurtarma ve İlkyardım Eğitimleri ile başlayan Tahsin Ceylan, çeşitli kuruluşlardan, ilk yardım, aletli dalış (SCUBA), sualtı arama/kurtarma ve her ortamda dalış eğitimleri almıştır. Halen Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu TSSF/CMAS Kurs Direktörü-3 Yıldız Eğitmenlik, TSSF Danışma Kurulu Başkanlığı, PADI Scuba Instructor, Emergency First Response Instructor brövelerine sahiptir. 1990 yılından itibaren sualtı, arama/kurtarma ve ilk yardım konularında egitmenlik yapmaktadır. Halen Ankara İtfaiyesi başta olmak üzere çeşitli kamu kuruluşlarında Sualtı Arama Kurtarm, ilk yardım konularında egitimler vermektedir.25.4.2009 tarihinden başlamak üzere TRT’de yayınlanan “Mavi Tutku” proğramının proğram danışmanlığını, Sualtı Görüntü Yönetmenligi ve aynı proğram içinde yeralan “Tahsin Ceylan’la Derin Mavi” bölümünün yapımcılığını üstlenmektedir.

          Sualtı Araştırmaları Derneği(SAD) üyesi’de olan T.Ceylan, 15 Mart 2010 tarihinden başlamak üzere Dernegin Sualtı Görüntüleme Grubu Koordinatörlüğü görevini üstlenmiştir.

          1994 yılında Sualtı Fotoğrafçılığına, 1997 yılında ise sualtı video çekimlerine başlayan Tahsin CEYLAN, şimdiye kadar Kızıldeniz, Atlantik Okyanusu, Pasifik Okyanusu ve Türkiye Karasularında, görüntüleme amaçlı sayısız dalış yapmıştır. Çalışmalarının ağırlık bölümünü Türkiye denizlerindeki sualtı yaşamını görüntülemek oluşturmaktadır.

          Sualtı Dünyası Marine Photo, Sky Life, Deniz Magazin, Vira ve Sahil Güvenlik dergilerinde yayın kurulu üyesi olup,bu dergilerde çok sayıda biyoloji ve ekoloji konulu makale ve fotoğrafları yayınlanmıştır.Ayrıca Cumhuriyet Gazetesine’de gezi,ekoloji ve biyoloji konulu yazılar yazmaktadır. Nesli tükenmekte olan Akdeniz Foku’nu sualtında Türkiye’de ilk kez Tahsin Ceylan fotoğraflamıştır. Tatlı sularda yaşayan kaplumbağalarla ilgili Kesikköprü’de çektiği fotoğraflar, 1997 yılında Dünya Herpatoloji Kongresine sunulan tebliğde yer almış ve birincilikle ödüllendirilmiştir. Aynı fotoğraf, 1998 yılında Avrupa’da yayınlanan EMYS Bilim Dergisinin Ekim sayısında kapak fotoğraf olarak da basılmıştır. Kaş’ta görüntüledigi Denizatı Princess 2005 de katıldığı Seahorses of the World(ABD) yarışmasında Juri Özel ödülü almıştır.Princess Dünya’nın kaydedilmiş en iyi on denizatı fotoğraflarından biri olarak Nisan-Haziran 2007 tarihlerinde Londra’da sergilenmiştir.

          Tahsin Ceylan’ın 1995 yılında katılmaya başladığı ulusal ve uluslararası sualtı fotoğraf yarışmalarında çeşitli dallarda toplam 74, 1999 yılında katılmaya başladığı sualtı video çekimi yarışmalarında ise, toplam 18 ödülü bulunmaktadır. Bugüne kadar. “Mavi Derinliklerin Gizemi” adıyla dört, “Sualtından Türkiye” adıyla üç ve “Denizin Ruhu” adlı kişisel sualtı fotoğraf sergileri açmıştır.

          “Sualtı fotoğrafçılığı hayatımda, beni en çok heyecanlandıran görüntülerin başında, Kaş’ta görüntülediğim ve “Princess” adını verdiğim denizatı olmuştur. Böylesine büyüleyici bir fotoğrafı, bir kez daha çekebileceğime asla ihtimal vermiyorum. Bir kez yaşa, bin kez hatırla dedikleri bence bu. Yine kaş’ta görüntülediğim Akdeniz Foku da, unutamayacağım anlardan biridir.

          Fotoğrafçılığın sadece ekipmandan ibaret olmadığına inanırım. İyi bir ekipman birçok şeydir ama, herşey demek degildir. Çekeceginiz fotoğrafın, yüreginizde oluşturduğunuz görüntünün objektife yansıması olması gerektigine inanıyorum. Kameranın arkasında duran yürek, herzaman finali belirler. Ve bu, benim hayatımda hep böyle olmuştur.Ruhum herzaman mavi sularda yıkanır” diyen Tahsin Ceylan, 1959 yılında Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde doğmuştur.

Bir Cevap Yazın